DSC_0920

Relacja ze spotkania “Lider”

Dnia 7 listopada w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Rembertowie odbyła się projekcja filmu “Lider”, wraz z debatą o tym, czym jest dzisiaj patriotyzm dla młodego pokolenia oraz krótkim występem Mateusza Kortewega. Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet PiS w Rembertowie przy współpracy z Komitetem PiS Wawer, toteż swoją obecnością uświetnił je p. Cezary Jurkiewicz.

Film dokumentalny “Lider” powstał w roku 2011 i poświęcony jest postaci prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Były premier pięknie i wzruszająco wspomina w nim tragicznie zmarłego brata, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zabawy z bratem, dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu, ale także mówi o tym, czym jest dla niego polityka, stanowisko szefa największej opozycyjnej partii politycznej i jak PiS zmieniłby obecną sytuację w Polsce. W filmie wypowiadają się m.in. bratanica prezesa PiS, Marta Kaczyńska, profesor Jadwiga Staniszkis, historyk Sławomir Cenckiewicz, dziennikarz Bronisław Wildstein, profesor Zdzisław Krasnodębski i Adam Lipiński. Wypowiedzi i wspomnienia bohatera filmu, jak również pozostałych osób, przeplatane są zdjęciami braci Kaczyńskich z dzieciństwa i młodości i wzruszającymi inscenizacjami zabaw dwóch braci bliźniaków.

Po ponad 20-minutowym filmie mieliśmy okazję wysłuchać krótkiej debaty młodego pokolenia członków i sympatyków PiS- byli to nasi koledzy z Forum Młodych PiS, m.in. przewodniczący warszawskiej młodzieżówki, Michał Prószyński. Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy dyskusji wyróżniają się wśród rówieśników nie tylko wyznawanymi ideałami, wartościami, ale także tym, że wszyscy uzyskali dobre wykształcenie, mają kilka fakultetów, są doktorantami i aplikantami. Każdy z uczestników debaty odpowiedział na pytania, czym dla nas- młodych ludzi- jest patriotyzm, co to znaczy “być liderem” oraz jakim liderem jest ich zdaniem Jarosław Kaczyński. W każdej z kwestii pojawiła się duża zgodność, ale jednocześnie każdy potrafił powiedzieć coś innego, nowego. Z dyskusji wypłynęło pytanie, czy liderem może być wyłącznie przywódca polityczny, czy także np. lokalny działacz społeczny oraz czy istnieje coś takiego jak “nowoczesny patriotyzm” (co próbują “sprzedać” nam niektórzy politycy twierdzący, że współcześnie patriota to ktoś, kto płaci podatki i kasuje bilet w autobusie), czy też patriotyzm jest raczej wartością niezmienną i ponadczasową.

Po debacie krótkie przemówienie wygłosił pan Cezary Jurkiewicz, który zapraszał nas na 10 listopada na comiesięczny Marsz Pamięci i zarazem Marsz Niepodległości. Przypomniał o tym, dlaczego nie maszerujemy w tym roku ze środowiskami narodowymi oraz, by przypomnieć o Święcie Niepodległości, pokazał nam wszystkim czapkę maciejówkę, którą ze sobą przyniósł. Podzielił się również refleksją o tym, co ostatecznie skłoniło do do wstąpienia do PiS- mianowicie w ankiecie członkowskiej, którą wypełnia każda osoba chcąca wstąpić do partii, znajduje się oświadczenie o tym, że w czasach PRL nie współpracowała z SB ani podobną organizacją.

Spotkanie uwiecznił występ młodego artysty, sympatyka i członka PiS, Mateusza Kortewega, który brał również wcześniej udział w debacie. Mateusz zagrał na gitarze oraz zachęcił uczestników spotkania do wspólnego odśpiewania najpierw dwóch pieśni patriotycznych: “Legiony” oraz “Maszerują strzelcy”, a następnie “Murów” Jacka Kaczmarskiego.

Komentarz “Relacja ze spotkania “Lider”

  1. Maksym Figat
    5:52 pm on December 20th, 2013

    Spotkanie w Rembertowie

Skomentuj